top of page

Yol'dan


Yaşamak bir sanattır.

Hepimizin kafasını karıştıracak ne çok bilgi, öğreti, uygulama var. Hiç biri, bir diğerinden hatalı, uygulanamaz değil belki ancak hepimiz için aynı reçeteyi uygulamanın bir faydası olmadığı da gerçek.

Temel doğruların bile tartışılır olduğu bir zamandayız.

Herkes sindirebildiği ile yola devam etse, uygulayabildiği üzerine fikir yürütse bu karmaşa yaşanmayacak. Çünkü bizler biricik ve tekiz. Farklı hayatlar, farklı duygular yaşıyoruz; pencerelerimizin manzarası hep farklı. O nedenle bizlere dayatılan popüler öğretilerin ötesinde başka bakış açılarına da ihtiyacımızın olduğunu düşünüyorum.

Çinli filozofların iyi yaşamak üzerine öğretilerini anlatan “Yol” kitabı da insana, yaşama, duygulara farklı açılardan bakıyor. Filozofların hem kendilerini hem toplumlarını geliştirme düşüncesi ile ortaya koydukları öğretilerde içgüdülerimizi bilmenin, duygularımızı eğitmenin; tepkilerimizi doğru verebilmenin anahtarı olduğu vurgulanıyor.

Kitapta sürekli değişimin yaşandığı bir dünyada kendimiz için bir “ideal” yaratmanın sınırlayıcı olduğu, rollerin getirdiği kalıpların dışına çıkıp, esnemenin bizi geliştireceği gerçeği ile yüzleştim. Hayattaki rollerinizi, bu roller hakkında öğrendiğiniz ve kendiliğinden edindiklerinizi düşünün. Kafanızdaki sınırlar olmasa, bu rollere ait bilgiler olmasa siz kim olur ve nasıl davranırdınız?

Çinli filozof Mensiyüs’ün dediği gibi “yaşamlarımızı planlarken doğru olduğuna inandığımız şeylerin aynı zamanada ironik biçimde bizi sınırlayan şeyler olması mümkün mü? Nasıl yaşadığımız ve kararlarımızı nasıl verdiğimiz, tutarlı ve istikrarlı bir dünyaya mı yoksa bilinmezliklerle dolu ve değişken bir dünyaya mı inandığımıza bağlıdır. Dünyanın düzenli ve adil olduğu ve yaşamlarımızı planlayarak başarı elde edebileceğimiz fikirlerinden uzaklaşırsak nasıl iyi bir hayat yaşabiliriz?” Olduğumuz kişinin kalıpları içinde kalmadan, iyilik potansiyelimizi kullanarak, davranış ve tepkilerimiz üzerinde küçük kararlar alarak ilerlemek bir değişim yaratma konusunda bize yardımcı olabilir. İş ya da özel hayatınızda zamana ihtiyacı olan bir konuyu sadece kaygı ve kafanızdaki sorulardan kurtulmak için zamansız müdahalelerinize engel olamıyorsanız sonuç kaygılarınızı haklı çıkaracaktır. Ancak biraz daha sabırlı, soğukkanlı ve tüm taraflar açısından iyi niyetlerle yaklaşırsanız sonucu olumlu yönde etkileme şansınız çok daha yüksek olacaktır. Eylemleriniz ve o eyleme giden yolda alacağınız küçük kararlar, sizin için hayırlı olan sonuca varmanızı sağlacaktır. Çünkü siz yeni yaklaşım tarzınız ve küçük kararlarınızla tüm sonuca giden yolun enerjisini değiştirmiş olacaksınız.

“Gerçek etki somut dirençte ya da istekte bulunmaz. Bu hiç kimsenin sorgulamayacağı kadar doğal bir dünya yaratmaktan doğar..”*

*“Yol , Michael Puett-Christine Gross-Loh”


97 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Seyir'den

bottom of page