top of page

Sadece "Şimdi" Var!


Bazı kitaplar vardır çizik içinde kalır her yeri. Yıldızlar, ünlemler, oklar koyarız da yine de yetmez. O an aklımızdakini işaretler, tam da içinde bulunduğumuz duruma uygun hatırlatmalar bırakırız kitabın içine.

ŞİMDİ’nin Gücü benim ellerimde bu durumda ve her yere benimle geliyor. Bu kitabı bir kez okumanın yeterli olmayacağını düşünüyorum. O kadar derin o kadar anlam içinde anlam taşıyan cümleler var ki bazılarını tek okuyuşta kaçırmamak mümkün değil.

Sürekli geçmiş ve gelecek arasında gidip gelen zihinlerimiz var. Durduğu yerde olmayan, an’ın içini doldurmayan düşüncelerimiz var. Bundan şikayetçi olan da pek çok insan var. İşte bunun için; ŞİMDİ’nin Gücü; zihnimizin kontrolünü sağlayabileceğimiz, geçmiş ve geleceğin oyunlarından nasıl kurtulabileceğimizin ve neden kurtulmamız gerektiğinin anlaşılır bir dille ifade edildiği çok değerli bir kaynak.

Geçmişi şimdimize kılavuz kılmak pek çoğumuzun önlem paketi. Bazen hayat kurtarıcı olduğunu kabul etmek de lazım. Fakat bunun da bir dengesi olmalı. Hayatta olan biten herşeyi kendimizin ya da başkalarının tecrübelerinden faydalanarak değerlendirmek; “bunu yapmıştım böyle olmuştu, ya şimdi de aynısı olursa” gibi hep bir garanti aramak bir süre sonra mevcudun içindeki güzellikleri, fırsatları görmemize de engel oluyor malesef. Birbirine %100 benzerlik gösterdiğini düşündüğümüz durumların bile sadece “şimdi’de oluyor olması” nedeni ile bir öncekinden farkı var. Her durumu kendi şartları, ortamı içinde değerlendirmek ve bunu yaparken de tam olarak orada bulunmak çok önemli. Zihin kendini geçmişe kitlediğinde yeni karşılaştığımız duruma eski tecrübeler ile yaklaştığımızda bir süre sonra sonuçları bizi tatmin etmemeye başlıyor. O şartı yaratan her bir öğeyi işin içine katarak yaratılacak çözümler, çok daha sağlam oluyor. Bu işin geçmiş tarafı.

Bir de kafamızın içinde kendine ait bir alanı olan geleceğimiz var. Gelecekte bir şeyin ya da birisinin bizi içinde bulunduğumuz ortamdan kurtarabileceğini düşünmemiz tehlikeli bir ilüzyondur.

“Kurtuluşa giden tek bir yol yoktur. Her türlü koşul kullanılabilir, ama hiçbir belirli koşula ihtiyaç yoktur. Ancak, tek bir giriş noktası vardır: ŞİMDİ..”*

*“ŞİMDİ’nin Gücü , Eckhart Tolle”


35 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page